Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) публикува най-новите данни за глобалните пазари за превоз на карго за месец юли 2024 г.
Анализът им показва непрекъснат силен растеж на търсенето през цялата година.
Общото търсене, измерено в товарни тон-километри (CTKS), е нараснало с 13,6% в сравнение с нивата от юли 2023 г. (14,3% за международните операции). Тоест бележим осми пореден месец на двуцифрен растеж в сравнение със стойностите от 2023 г., като общите нива достигат височини, невиждани от рекордите през 2021 г.
От IATA констатират още, че капацитетът, измерен в наличните товарни тона-километри (ACTK), се увеличава с 8,3% в сравнение с юли 2023 г. (10,1% за международните операции). Това до голяма степен е свързано с растежа на т.нар. belly capacity (или капацитетът на пространството за товари в долната част, „корема“ на пътническите самолети), който е нараснал с 12,8% заради ръста на пазара на пътническите превози.
Силен растеж във всички региони
„Търсенето на превоз на товари по въздух достига рекордно високи нива през юли в сравнение с показателите за същия месец през миналата година със силен растеж във всички региони. Бизнесът с карго превози продължава да печели от ръста в глобалната търговия, процъфтяването на електронната търговия и ограниченията на капацитета при корабоплаването. С наближаването на пиковия сезон, годината като цяло се очертава много силна за въздушните товари. И авиокомпаниите доказаха, че могат да се адаптират и да се справят добре в условията на политическа и икономическа несигурност, да са гъвкави в посрещането на нововъзникващите тенденции в търсенето“, каза Уили Уолш, генерален директор на IATA.
Ето още няколко фактора, които трябва да бъдат отбелязани:
През месец юли т.нар. Индекс на мениджърски поръчки (Purchasing Managers Index/PMIs) за производствата в глобален план също бележи ръст, достигайки до стойност от 50,2. Индустриалното производство запазва нивата си през юли 2024 г., в сравнение с месец по-рано, а глобалната трансгранична търговия за разглеждания период се е увеличила с 0,7%. През юли инфлацията е останала сравнително стабилна в САЩ, Япония и ЕС, с нива съответно 2,9% (САЩ), 2,8% (Япония) и 2,8% (ЕС). Междувременно инфлацията на Китай се е увеличила с 0,3 процентни пункта до 0,6%, най-високото ниво за период от пет месеца назад.
Снимка: Уили Уолш, генерален директор на IATA.