SOTO е мобилен робот за вземане и поставяне на кутии, който се произвежда серийно и вече се използва в производството във фирми като MAN, Miele, ZF, Wago, Bosch и ABB.
Той е второто номинирано предложение в IFOY AWARDS – категория „Мобилни роботи“.
SOTO е разработен от Magazino, която от 2021 г. изцяло е собственост на Jungheinrich. При направата му са използвани опита на Jungheinrich, от която са взети надеждния хардуер и инженеринг, а Magazino са разработили операционната система.
Роботът има нова и усъвършенствана технология за захващане и се представя като движещ се шкаф. Той може да се използва за вземане, транспортиране и доставка на 3 размера товароносители. Те се хващат с грипер, завъртат се, ако е необходимо и се съхраняват в мобилния транспортен робот.
Благодарение на изкуствения интелект, SOTO може да се справя автономно със сложни транспортни задачи и да реагира гъвкаво на промените в околната среда. В IFOY теста SOTO се показа надежден по отношение на технологията за безопасно захващане. Пускането в експлоатация е лесно и в случай на повреда се извършва визуална диагностика на повреда.
Според Jungheinrich, възвръщаемостта на инвестицията (ROI) на SOTO е по-малко от 3 години. При работа на 3 смени, където мобилният робот може да покаже силните си страни, възвръщаемостта на инвестициите може дори да бъде по-малко от една година – респектираща цифра за инвестиция от такъв размер. SOTO може автономно да вземе до 24 малки товароносители (кутии, касети), да ги транспортира до местоназначението им на монтажните линии и да ги постави в стелажи за поток, задачи, които преди са се изпълнявали ръчно.
При работа с робота се постига коефициент от 0,7 в сравнение с човешко боравене т.е. със SOTO могат да се обработят до 60 кутии, докато за същото време човек може да обработи 80 – 100 кутии. Роботът е икономичен, особено при работа на 2 смени.
Повече за робота SOTO на Jungheinrich четете в новия бр. 4 на списание ЛОГИСТИКА.