Практически примери за устойчивост и дигитализация на веригите на доставки. Това бяха част от акцентите на тазгодишната Конференция на лидерите в снабдяването 2024, организирана от БАС (Българска асоциация снабдяване).
Форумът, състоял се в Пловдив в края на месец октомври, обедини специалистите по управление на веригите на доставки в страната, които заедно търсеха решения за новите предизвикателства в индустрията и пазарите.
Лекциите във форума бяха обединени около темата Съвременни тенденции в снабдяването, а списание Логистика бе медиен партньор на събитието.
Конференцията бе открита от Преслава Филипова, съосновател БАС, глобален стратег закупуване на бизнес услуги в IBM. Тя даде думата първо на Лазар Матеев, който също е съосновател БАС, ръководител Вериги на снабдяването в Ханон Системс. Той говори за приложението на изкуствения интелект в управлението на веригите на доставки. Даде примери за това как реално AI базираните решения помагат на специалистите в бранша при решаването на проблеми със свръхпроизводството, дълги престои между различните производствени операции, оптимизиране движението на материали, излишните запаси, прекомерната преработка, дефектите и качеството на продуктите. Лазар Матеев обърна внимание на интелигентните бизнес асистенти и техните функционалности. И по-конкретно на SCM задачите, които имат потенциал да бъдат автоматизирани от AI. Те включват – комуникация с всички настоящи и бъдещи клиенти „натурално, естествено и в реално време“; помощ с поддръжката на справки, доклади и т.нар. системи за „ранно известяване“ в бизнеса; генериране на отчети; препоръчване на конкретни услуги спрямо нуждите на клиента; запазване на часове за срещи; предоставяне на информация на клиенти за предлаганите от съответната компания продукти и услуги. Що се отнася до управлението на инвентара – интелигентните бизнес асистенти могат да следят нивата на складовите наличности, информирайки кога трябва да се направи поръчка и изпращайки тази поръчка към доставчици вместо вас; да създават подробни анализи и извършват конкретни задачи на база вътрешни документи и отчети, както и да отговарят на въпроси, свързани с процедури, инструкции и различна документация като например ISO 9000.
Отново за решения за оптимизация, но с фокус върху иновациите в склада, говори Надежда Благоева, изпълнителен директор на STAMH Group. Тя акцентира върху приложението на роботизираните системи за транспорт и автоматизация във веригите на доставки. По-конкретно автоматизираната складова система за кутии E-SCALA и какви проблеми решава тя; автоматизираните мобилни роботи за кутии, автоматизирана складова система за палети, както и автономните складови обслужващи машини.
Форумът на БАС продължи с презентация за това как може да се постигне индустриална оптимизация чрез автоматизация на процесите в пловдивската компания Макском, един от най-големите производители на велосипеди в Европа. Добрите практики в оптимизирането на операциите с фокус върху роботизираното боядисване бяха представени от Виктор Митков, изпълнителен директор Производство.
Втората част на Конференцията на лидерите в снабдяването предостави възможност за обмен на опит по ключови теми, вълнуващи индустрията, сред които – дигитализацията в процесите на управление на веригите на доставки, стратегиите за успех при създаването на интелигентно свързано работно място, новите механизми и регулации на ЕС (CBAM, CO2, eFTI) / SPOT и SPOTWORX, устойчивост при срив (резилиентност) на веригите на доставки. Лектори бяха Лазар Матеев, Дарина Георгиева, мениджър Бизнес развитие интелигентно видеонаблюдение в Коника Минолта, Иван Марковски, мениджър Ключови клиенти в карго-партнер, Виктор Батов, директор Бизнес развитие също в карго-партнер, както и Арно Куюмджиян от УНСС, който говори за Матрицата на зрялост на веригите на доставки.
„БАС е млада организация и като всеки младеж кипи от енергия. Продължаваме напред с хъс и ентусиазъм“, посочиха основателите на асоциацията в обръщение към участниците във форума.