„Инвестицията поставя началото на нов етап в развитието на нашата организация, тъй като дава възможност за много по-широко портфолио от услуги“, заяви Емил Кайкамджозов, изпълнителен директор на базираната във Варна компания.
Новата база успява да събере „под един покрив“ всички отдели, които доскоро са функционирали на няколко различни локации в София. Това е вторият логистичен център на компанията. Истинско бижу в областта на този тип инфраструктурни съоръжения, подчертаха от Бон Марин. „Има две основни причини, поради които решихме да реализираме проекта. Първата е, че искахме да изградим ефективна, модерна и устойчива инфраструктура, която да отговаря на нарастващите нужди на нашите клиенти. В същото време през последните години успешно развихме някои нови за нашата организация дейности като въздушни превози, международни групажни превози, 3PL услуги. Този логистичен център е проектиран с дългосрочна перспектива, като се залага на мултифункционалността, за да може да отговори на нашите бъдещи нужди при развитието на дейностите и увеличаване на мащабите. Логистичният център е оборудван според най-съвременните изисквания за безопасност и сигурност. Имплементирани са много решения, щядящи околната среда“, каза по време на тържеството Емил Кайкамджозов.
Партито събра стотици партньори и клиенти на Бон Марин. Изпълнителният директор на компанията благодари на всички, които дейно са участвали в реализирането на проекта. Списъкът бе дълъг, но бе отбелязан специалният принос на Боян Джамбазов, консултант за реализирането на проекта; на Мартин Костов и неговия проектантски екип от Къща А3; на Михаил Вълчанов от ММВ – Инженеринг, компанията, отговорна за строителния надзор; на Йордан Радев, проектен мениджър и инвеститорски контрол; на специалистите от Института за хладилна и климатична техника, изградили хладилните камери и инсталацията на обекта. Каймкамджозов благодари и на Хьорман България, доставили и инсталирали товарните рампи на логистичния хъб, на Технолифт, оборудвали склада с машини, на STILL и STAMH Group, както и на Коника Минолта, предоставила системи за видеонаблюдение и контрол. Главният изпълнител на проекта е Главбулгарстрой.
„Без отдадеността на моите колеги този проект нямаше да бъде възможен“, подчерта още изпълнителният директор на Бон Марин, – Същевременно ние затвърждаваме желанието си да внедряваме иновации в нашата дейност и да поддържаме ниво на услугите по възможно най-високите стандарти. Това е изцяло в духа на нашия слоган High above the Mainstream. Успехите могат да бъдат постигнати единствено, ако участват активно и всички наши екипи. Щастлив съм да отбележа, че имаме прекрасен колектив от специалисти, мотивирани и отдадени на работата си. Убеден съм, че с общи усилия ще постигнем целите, които си поставяме“, допълни още той.
Припомняме, че компанията Бон Марин е основана от Георги Бонин през 1990 г. „Тук сме, на тази голяма стъпка и експанзия именно заради него“, подчертаха от Бон Марин по време на събитието за откриване на Логистичния център. Освен от Варна, компанията оперира със собствени офиси от логистичните точки София, Бургас, Пловдив и Констанца. За Бон Марин работят над 170 служителя.
Капацитет
Складът се намира до детелината на бул. Ботевградско шосе и Околовръстния път на София. Общата площ на центъра е 17 200 кв.м. Складът е разположен на площ от 6330 кв.м, като административната част заема 1270 кв.м. Разгърнатата застроена площ е 7600 кв.м. Логистичният център разполага с две хладилни камери с поддържане на температури от -24 до 4 °С и капацитет 2000 стандартни палетоместа. В хладилните камери от Бон Марин се доверяват на стелажната система Mobile Pallet Racks.
В т.нар. суха складова част могат да се съхраняват до 7000 европалета. Светлата височина на основната складова площ е 13,5 м.
Спецификация на складовите площи
- Работна височина 12 м
- Две хладилни камери с поддържане на температури в диапазона –24 до 4 °С
- Зона за крос-док палетни пратки и организиране на групажи
- Зона за обработка на авиопратки
- Зона за складиране и обработка на стоки без специални изисквания за съхранение
- Зона за съхранение и обработка на пакетирани храни
- Митнически и временен склад
- Модерни стелажни системи за съхранение – конвенционални, мобилни палетни системи с общ капацитет на комплексната складова палетна стелажна система до 2000 броя стандартни европалета места в хладилните камери и 7000 в сухата складова част
- Хидравлични рампи – девет за товарни камиони със секционни врати и изравнителни електрохидравлични платформи, както и три за лекотоварни автомобили с претоварни мостове
- Складовата база разполага с два портални входа на кота нула.
Компании, партньори на проекта
- Главен изпълнител: Главболгарстрой
- Проектант: Къща А 3
- Строителен надзор: ММВ – Инженеринг
- Изпълнител на хладилната инсталация: Институт по хладилна и климатична техника
- Изпълнител на хладилни камери: Фригопан
- Мобилни и конвенционални стелажни системи STOW – доставени и монтирани от STAMH
- Рампи и индустриални врати: Хьорман България
- Ричтраци и електрокари: STILL – Технолифт България
- Видеонаблюдение, контрол на достъпа и периметрова охрана: Коника Минолта Бизнес Солюшънс България
- Складова програма: DS WMS, разработена от ДС Софтуер
- Мениджър на проекта: JR Build Consult
- Консултант при проектирането и избор на доставчици: Логистична академия (с основател и управител Боян Джамбазов)