Данните изнесе Кольо Колев, директор на дирекция „Информационни системи и аналитична дейност“ в Агенция „Митници“, по време на конференция на НОМА (Националната организация на митническите агенти).
Митническите агенти честваха 25 години от основаването на съсловната си организация. На 8 ноември 2024 г. Националната организация на митническите агенти (НОМА) отпразнува четвърт век от своето основаване.
Събитието бе отбелязано с провеждането на международна конференция „Митница на бъдещето“. Сред участниците бяха представители на членовете на организацията, Агенция Митници, Българската стопанска камара, Стопанска академия „Д. А. Ценов“ – Свищов, партньори от Литва, Унгария, Германия, Финландия и Северна Ирландия.
Конференцията бе открита от доц. д-р Момчил Антов, председател на УС на НОМА. Той цитира данни за обработения внос, износ и транзит от страна на членуващите в организацията митнически агенти. Доц. Антов представи и някои от резултатите от реализирано с академията в Свищов проучване сред митническите служители и икономическите оператори в България относно предложението на Европейската комисия от 2023 г. за Нова европейска митническа реформа. Именно тя бе и основен предмет на дискусии по време на форума. Проф. д-р Ханс-Майкъл Волфганг от Института за митническо и международно търговско право към Университета в Мюнстер, Германия, запозна участниците с основните аспекти на Реформата и нейното въздействие върху митническите брокери в ЕС. Той обърна внимание, че за съжаление тя има за основен акцент реорганизация на митническия контрол и работата на митническите органи, като интересите на бизнеса в посока опростяване на митническите формалности са слабо застъпени. В този си вид предложението за Реформа представлява сериозно предизвикателство за митническите брокери и бъдещето на тяхната професия, изтъкна проф. Волфганг.
ОИО трансформации
Илияна Цоловска, директор на Дирекция „Последващ контрол“ към Агенция „Митници“ запозна участниците в конференцията с една от основните промени, касаещи бизнеса, а именно трансформацията на Одобрените икономически оператори (ОИО) в Доверени и Проверени търговци (Trust & Check Traders). Новият статут ще бъде изграждан въз основа на партньорство и прозрачност между митница и бизнес с цел дигитализация и автоматизация на митническите процеси на база по-ефективно управление на риска. В дискусия за компетенциите и отговорностите на митническите брокери в ЕС, Енрика Науйоке, директор на Литовската асоциация на митническите практици (LCPA) и основател на CustomsClear, представи възможността за сертифициране на митническите брокери в ЕС. Нейната основна теза бе, че, за да бъдат третирани като специалисти със стратегическо значение в светлината на реформата на Митническия съюз, то може би са необходими действия по тяхното признаване и утвърждаване като доказани професионалисти от страна на Новия европейски митнически орган (EU Customs Authority). Притеснително е, че в предложението за реформа митническите брокери ще имат ограничена роля, което в крайна сметка ще доведе до рискове за съществуването на цялата професия.
Опашките и трафика на ГКПП
Кольо Колев, директор на дирекция ИСАД в ЦМУ на Агенция „Митници“ представи възможностите за дигитализация на някои митнически процеси по митническите пунктове на страната – Системите за управление на опашките и трафика на ГКПП. Той подчерта, че през последните години броят на товарните превозни средства, преминаващ през българските граници, е нараснал с 67%, което е сериозно предизвикателство както за граничната и транспортна инфраструктура, така и за самата митническа администрация. Това налага разработването на нови подходи за оптимизиране на митническата обработка на товари по сухопътните граници и Агенция Митници работи активно в тази посока, стана ясно още по време на форума.
Участник в конференцията бе и Георги Ганев, изпълнителен директор на IBM България. Той представи пред участниците възможностите за използване на изкуствен интелект в митническите процеси, като сподели и някои примери от напредъка в това отношение при изпълнението на съвместни проекти с Агенция „Митници“. Енрика Науйоке направи демонстрация на PICOCO, AI Customs Knowledge Assistant, пилотен проект на Литовската митница. Приложението обработва запитвания по митнически въпроси и предоставя бързо отговори, базирайки се на официална информация, намираща се на уеб страницата на литовските митници и в действащото митническо законодателство.