Oт 31 декември 2024 г. вносителите ще имат възможност да кандидатстват за статус на одобрен декларатор.
В началото на месец февруари бе проведен уебинар, разискващ спецификите на Механизма за корекция на въглеродните емисии на границите (МКВЕГ), добил публичност сред гилдията още и като CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism).
Събитието бе организирано от НСБС и НОМА, съвместно с компанията за екологичен одит Грийн енд Феър (Green and Fair).
В обучението са се включили близо 60 членове на двете организации (НСБС и НОМА), информират от Националното сдружение на българските спедитори.
Припомняме, че на 1 октомври 2023 г. се въведе нов механизъм за облагане вноса на определени стоки в Европейския съюз. CBAM цели да компенсира въглеродните емисии (СО₂), отделени по време на тяхното производство в трети страни, за да се създадат равни условия на конкуренция между продуктите, произведени в ЕС и съответните вносни стоки. Той е важен за вносителите на т. нар. CBAM стоки и митническите им представители, тъй като изисква представянето на сертификати, които могат да бъдат заявени само от т.нар. „упълномощени декларатори“.
Контролът в това направление е част от концепцията за „зелени митници“, като добавя нов аспект на защитната функция на митническия контрол.
Освен представяне на механизма СВАМ, по време на уебинара бяха коментирани и много въпроси, свързани със задълженията на митническите представители, работата със самата система и някои специфични теми, касаещи изчисляването на количествата въглеродни емисии, излъчвани при производството на т.нар. СВАМ стоки.
Съгласно пътната карта на Генерална дирекция „Данъчно облагане и митнически съюз“ (TAXUD), първоначално CBAM ще се прилага само за вноса на цимент, желязо и стомана, алуминий, торове, електроенергия, както и на продукти, базирани на тези суровини.
Преходният период за прилагането на механизма е до декември 2025 г. До тогава всички търговци ще могат да внасят въглеродно интензивни стоки, като при внос ще имат задължение да декларират само вложените в стоките въглеродни емисии.
След 1 януари 2026 г. внос на гореспоменатите стоки ще може да се извършва единствено от лица със статут на „одобрен декларатор“.
Oт 31 декември 2024 г. вносителите ще имат възможност да кандидатстват за статус на одобрен декларатор.