Изкуственият интелект не е просто нова лъскава играчка и лидерите в логистичната индустрия не бива да се отнасят така с него, твърдят анализатори.
Едно нещо е ясно – AI може да бъде приложен навсякъде. От ChatGPT до автономни автомобили – потокът от базирани на изкуствен интелект иновации променя всеки сектор на икономиката.
Но каква е подходящата роля на AI в динамичния свят на логистиката?
Разгръщането на технологията в бранша включва както роботи в склада, така и автономни камиони и дронове за доставка. Инвестициите в технологии са основен приоритет в supply chain индустрията. Едно от последните проучвания на Gartner твърди, че въпреки увеличаващите се разходи водещи supply chain организации подобряват своето представяне, като влагат средства в технологии, които усъвършенстват използването на активите и правят работните операции още по-умни и гъвкави. Така че откъде е правилно да започнем?
Отговори откриваме в съвместен доклад на софтуерната компания Motion2AI и информационната платформа Supply Chain Dive. Това, което е важно да знаят мениджърите, вземащи стратегическите решения за логистиката, е, че AI може да осигури възвръщаемост на инвестициите и подобряване изпълнението на задачите само за няколко месеца, дори седмици, а не в далечно бъдеще, когато технологията „узрее“. Благодарение на базирани на изкуствен интелект иновации производители и 3PL доставчици могат бързо да спестят разходи, да подобрят безопасността на наетите и да оптимизират флотилията машини за работа. AI не е просто нова лъскава играчка и лидерите в индустрията не бива да се отнасят така с него, твърдят още авторите на проучването. Ключът е във видимостта, която технологиите, основани на изкуствения интелект, осигуряват. „Това е, като да включите лампата – казва Дан Грифъс, CRO (Chief Revenue Officer) в Motion2AI. – Незабавно виждате какво се случва във вашата логистична база, а данните предоставят важни анализи, до които иначе не бихте стигнали.“
Нов склад не е задължителен
Задвижваните от AI решения могат да се внедрят във вече работещо оборудване, като резултатът е по-бърза възвръщаемост на инвестицията (Return-of-Investments – ROI). Въпреки своята репутация AI не изисква нови или специализирани съоръжения и оборудване. Чрез сензори и livestrеam камери недигиталните активи, като мотокари и ръчни колички, например могат веднага да бъдат включени в дигиталната екосистема при ниски капиталови разходи. В допълнение AI платформите могат да използват базирани на SaaS облачни платформи, което ги прави по-лесни за имплементиране и управление в сравнение с локалните системи. Софтуерът създава дигитален близнак на съоръжението, така че вземащите решения, т.нар.decision makers, могат да видят къде се намира оборудването и какви задачи се изпълняват в реално време. Тази прозрачност дава мигновено разбиране за операциите и продуктивността. Всяка секунда в логистиката струва пари. Ето защо да разполагаш с „очи и уши“ в огромните помещения има изключителна стойност, казва Кевин Лоутън, водещ на подкаста The New Warehouse. Дигиталните близнаци осигуряват тези знания в реално време и могат да се ползват за симулации, например пренареждане на стелажи или разместване на продуктови локации, добавя още той. И не на последно място, системите подобряват безопасността на служителите.
Безопасност
Сензорите комуникират с други кари и превозни средства, както и с фиксирана инфраструктура, като конвейери и стелажи. Техният значим и бърз принос към безопасността в склада са звуковите сигнали, които предупреждават водачите на кари за друга машина, намираща се в близост, за да се предотвратят инциденти. Анализите от записите на камерите могат да послужат за обучение на персонала за избягване на опасни ситуации. Важно е работниците да бъдат убедени, че новите технологии създават по-безопасна работна среда. Ползите от AI технологиите биха могли да помогнат за ограничаване на често срещаното „текучество“ на кадри в склада.
Цялата статия можете да прочетете в брой 9 на списание Логистика – печатно и онлайн.