Амбициите са чрез „безпрецедентен капитал“ Европа да се превърне в „континента на ИИ“.
На среща на високо равнище за действие в областта на изкуствения интелект (ИИ) в Париж на 11 февруари стартира проект за мобилизиране на 200 милиарда евро за инвестиции в ИИ, включително нов европейски фонд в размер на 20 милиарда евро за гигафабрики с ИИ.
Тази голяма инфраструктура за ИИ е необходима, за да се даде възможност за отворено и съвместно разработване на най-сложните модели на ИИ и Европа да бъде континент на ИИ, изтъкват от институцията.
По думите на председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен ще бъде мобилизиран „безпрецедентен капитал“ чрез InvestAI за европейските гигафабрики с ИИ. Чрез публично-частно партньорство, подобно на CERN за ИИ, ще се даде възможност на учени и дружества (не само на най-големите) да разработят „най-модерните модели, необходими за превръщането на Европа в континент на ИИ.“
„Заедно с Европейската комисия групата на ЕИБ засилва подкрепата за изкуствения интелект, който е основен двигател на иновациите и производителността в Европа“, заяви председателят на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) Надя Калвиньо.
Четири гигафабрики
Фондът на ЕС InvestAI ще финансира четири бъдещи гигафабрики с ИИ в целия ЕС. Новите съоръжения ще бъдат специализирани в обучението на най-сложните, много големи модели на ИИ, обясняват още от ЕК. Такива модели от следващо поколение изискват обширна изчислителна инфраструктура за пробиви в конкретни области като медицината или науката.
Гигафабриките, финансирани чрез InvestAI, ще бъдат най-голямото публично-частно партньорство в света за развитието на надежден ИИ, подчертават от ЕК. Те ще служат на европейския модел на сътрудничество, отворени иновации, с акцент върху сложни промишлени и критични за мисията приложения. Целта е всяка компания, не само най-големите играчи, да има достъп до широкомащабна изчислителна мощ, за да изгради бъдещето.
InvestAI ще включва многослоен фонд с акции с различен профил на риска и възвръщаемостта. Бюджетът на ЕС би намалил инвестициите на други партньори. Първоначалното финансиране от Комисията за InvestEU ще дойде от съществуващите програми на ЕС , които имат цифров компонент, като например програмата „Цифрова Европа „и „Хоризонт Европа“ и InvestEU. Държавите членки могат също така да допринасят чрез програмиране на средства от своите пакети за сближаване.
Комисията вече обяви първите седем завода за изкуствен интелект през декември – в Испания, Италия, Финландия, Люксембург, Швеция, Германия и Гърция, и скоро ще обяви следващите пет.
Съществуващата подкрепа за фабриките за ИИ в размер на 10 милиарда евро, съфинансирана от ЕС и държавите членки, вече е най-голямата публична инвестиция в ИИ в света и ще отключи над десет пъти повече частни инвестиции. Той вече предоставя масивен достъп за стартиращи предприятия и индустрия до суперкомпютри.