Логистиците на България дават своите прогнози за бъдещето на бранша през 2024 г. пред списание ЛОГИСТИКА.
Все повече специализирани решения, базирани на изкуствен интелект (AI), намират място в supply chain мениджмънта. Георги Христов, директор управление на веригата на доставки и оперативна дейност в Софарма Трейдинг, споделя пред списание ЛОГИСТИКА своите прогнози за развитието логистичната и supply chain индустрия.
Г-н Христов, какви са очакванията Ви за развитие на пазара и кои ще са водещите тенденции, които ще оформят облика на supply chain индустрията у нас и в глобален план?
Има няколко глобални фактора, които определят тенденциите както в supply chain, така и в други индустрии. На първо място, достъпност на потребителите до все по-голямо разнообразие от стоки и услуги. Онлайн търговията вкара „магазина“ в домовете на хората, направи всичко достъпно с един клик от компютъра или телефона. Тази тенденция ще продължи да определя облика на веригите за доставки и в бъдеще, водейки със себе си и по-голям натиск за съкращаване на времето за доставка. Това от своя страна определя важността на друга тенденция – развитието на технологиите. Трендът за дигитализация на индустрията ще продължи и през следващите години. Компаниите инвестират в софтуерни решения и инструменти, за да могат да отговорят на търсенията и изискванията на потребителите.
Все повече специализирани решения тип изкуствен интелект започват да намират място в управлението на веригите на доставки – платформи за прогнозиране на продажби, производствено планиране, inventory management, маршрутизиране и т.н. Този тип софтуери са все по-добри в decision making, като същевременно стават и много достъпни, затова очаквам, че те ще диктуват ежедневието на специалистите в тази сфера.
Тези две линии определят и подпомагат друг тренд, а именно нарастването на бизнеса и икономическия ръст. Веригите на доставки ще стават все по-ефективни, създавайки по-голяма добавена стойност за крайния клиент – т.е. по-кратки срокове за доставка с по-малко разходи и все по-големи обеми.
Друга съществена глобална тенденция е недостигът на кадри в индустрията – както на висококвалифициран, така и на нискоквалифициран персонал. Прогнозите са за задълбочаване на демографската криза в цяла Европа и в още по-голяма степен в България. Това ще доведе до все по-широкото навлизане на автоматизирани решения, особено в България. Моето очакване е задълбочаващата се демографска криза и инфлацията на възнагражденията, съчетани с все по-бързото развитие на технологиите, да принудят повечето бизнеси да инвестират в автоматизация и технологии.
Кои са ключовите логистични проекти, които Софарма Трейдинг ще стартира на местния пазар през 2024 г.?
Изхождайки от глобалните тенденции, в Софарма Трейдинг работим в посока на това да сме готови за бъдещето. Непрекъснато инвестираме в автоматизации – както софтуерни, така и хардуерни. Внедряваме нова автоматизация в РДЦ София – технология за автоматизирано диспенсване на артикули в клиентски заявки. Чрез нея ще увеличим дела на автоматизирания ни пикинг спрямо ръчния с още няколко процента. Реализираме и проект за реорганизация на процеса за подготовка на клиентските заявки за нашия онлайн магазин.
Изграждаме и нов склад в Сърбия, в който също инвестираме в автоматизация, за да увеличим производителността и капацитета.
Паралелно с това работим и над проектирането на новата ни логистична база в София, като предвиждаме целият палет хендлинг да бъде реализиран през автоматизация, а нивото на автоматизиран пикинг да достигне от порядъка на 70–80%.