Потребителите все повече разчитат на e-commerce платформите за доставка на храна, електроника и облекло.
И докато броят на онлайн поръчките расте стремглаво (до 2027 г. 23% от всички покупки в САЩ ще се извършват в интернет), цената на доставката упорито не спада.
Технологичната компания Vayu Robotics търси решения за намаляване стойността на куриерската услуга и създаде първия в света робот за доставка без лидар, който комбинира силата на AI с евтини т.нар. пасивни сензори.
Какво на практика означава това? Традиционните мобилни роботи разчитат на лидарни сензори (технология за измерване на разстояния чрез лазерна светлина) и софтуерни модули. Тяхната функционалност обаче не позволява едновременното изпълнение на множество задачи, което води до скъп хардуер и „крехък софтуер“, трудно справящи се с нови и много на брой операции, обясняват инженери.
Vayu обаче успява да създаде иновативна технология за задвижване, която изключва нуждата от лидар. Роботът за доставки на базираната в Калифорния компания се движи автономно, без предварително картографиране. Той може да работи както в магазини, така и в уличната мрежа, като разтоварва пред жилища или веранди. Машината може да превозва до 45 кг товар и да се движи със скорост до 32 км/ч. Този модел е първият по рода си на пазара, предлагащ рентабилна, безопасна и надеждна система за доставка.
Важно е да се подчертае, че машината сама разтоварва пратката, след което поема към новия адрес. „Наши проучвания установиха, че потребителите всъщност не желаят да имат интеракция с робот. Те по-скоро предпочитат да получат съобщение, че поръчката им е доставена пред вратата“, казва индиецът Ананд Гопалан, главен изпълнителен директор и съосновател на Vayu Robotics. Компанията всъщност е учредена през 2022 г. от трима ветерани от индустрия роботика и мобилност, доскоро заемащи високи позиции в Apple. На санскрит vayu е думата, с която се описва интелигентността, позволяваща движение и пренос на енергия навсякъде из Вселената. „За първи път се разработва набор от технологии, които ни позволяват да разрешим проблеми, измъчвали създателите на роботите за доставка през последното десетилетие. Най-накрая имаме решение, което действително може да бъде приложено в широк мащаб, като позволи евтин транспорт на стоки“, добавя директорът на Vayu Robotics.
Дебютът на Vayu машините в реална среда предстои. Компанията подписа ключово споразумение с голям играч в електронната търговия, като се ангажира да създаде 2500 робота. Според Ананд Гопалан те ще осигурят „ултрабързи доставки“. Инженерите работят и по проекти с водещи компании, производители на роботи, като целта е замяна на лидарните сензори с технология на Vayu. Засега решенията са приложими само за движение на колела, но в бъдеще софтуерната платформа ще позволи мобилност на четириноги или двукраки роботи, обещават още от компанията.