50% от българите и 55% от румънците на възраст 16-74 г. са пазарували онлайн през 2024 г., а 70% от европейците пазаруват от чуждестранни сайтове, твърди проучване, представено от организацията.
В БТА в София се състоя официална пресконференция на тема „Ключови възможности за електронните търговци и представяне на Balkan Business Club“ организирана от д-р Никола Илчев – създател на едно от най-значимите събития за електронна търговия в региона – Balkan eCommerce Summit.
Брифингът събра водещи експерти, представители на държавни институции, големи международни компании и медии. Те обсъдиха основните възможности, предизвикателства и бъдещето на дигиталната търговия в региона. В рамките на събитието бе представена и новата инициатива Balkan Business Club, която ще обедини бизнеса на Балканите в силна мрежа от събития, платформа и лични контакти за по-бързи партньорства.
Д-р Никола Илчев представи тазгодишното издание, което ще се проведе на 29 и 30 април 2025 г. в Арена София. Той подчерта ролята на събитието като мост между бизнесите в региона и посочи тенденции и резултати от предходното издание. Илчев разкри и кои ще бъдат лекторите от чужбина, които ще участват на форума през 2025 г.
Мариян Стоянов, директор на Дирекция „Развитие на малките и средните предприятия“ в Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) акцентира върху възможностите, които международни събития като Balkan eCommerce Summit отварят пред малкия и среден бизнес. Той представи новата програма „Успешни заедно. Развий своя бизнес онлайн“, насочена към подпомагане на микро и малки компании в изграждането на онлайн магазини и обучения по дигитализация.
Милена Рамчева, изпълнителен директор на фулфилмънт център Metrica, сподели, че 70% от европейците вече пазаруват от чуждестранни сайтове, а трансграничната търговията в Централна и Източна Европа расте с над 15% и ще достигне 24 млрд. евро през 2025 г. Според нея ключът към успеха в региона е локализираното потребителско изживяване, базирано на бърза доставка, обслужване на местен език и персонализирани оферти.
Мирослава Станева, мениджър Бранд маркетинг в eMAG Bulgaria, представи впечатляващи данни за растежа на електронната търговия в региона – 50% от българите и 55% от румънците на възраст 16-74 г. са пазарували онлайн през 2024 г. според данни на European E-commerce Report за 2024 г.
Цвета Братанова, изпълнителен директор на GS1 България, представи ползите от глобалните стандарти GS1 за участниците в електронната търговия. Сред тях са каталозите, улесненото листване на нови продукти, увеличения трафик (40% повече кликвания и 20% по-висока реализация), подобряване на потребителско преживяване и други. Тя акцентира и върху предстоящото въвеждане на Цифров продуктов паспорт, който става задължителен за индустриалните батерии от 2027 г., като GS1 активно подпомага бизнеса за плавен преход към новите регулации в ЕС.
Най-очакваната част от събитието беше официалното представяне на Balkan Business Club от д-р Никола Илчев. Това е нова регионална инициатива, насочена към:
- Свързване на бизнесите на Балканите чрез локални събития на живо в ключови градове;
- Онлайн платформа за партньорства, достъп до експерти и директни контакти;
- Публикации, бюлетини и анализи в реално време.
Проектът е отворен за компании от всички балкански държави и цели по-лесна интернационализация и по-добри бизнес връзки в региона.