Проучване, обхващащо 850 лица, вземащи решения за покупки в Европа, сочи, че 71% от анкетираните определят преминаването от изкопаеми горива като приоритет.
Над половината от тях обаче се нуждаят от допълнителни ресурси за осъществяване на стратегиите си.
Нови и нарастващи регулации, подкрепящи енергийния преход, мотивират компаниите да предприемат действия, твърди още анализът.
Няма достатъчно ресурси
Преходът от изкопаеми горива е приоритет както за европейските енергийни компании, така и за индустриите. Необходими са обаче повече инвестиции за постигане на целите за чиста енергия. Изводите са от ново проучване, проведено от отдела за решения в областта на електроразпределението на АББ. В него са участвали лица, вземащи решения за покупки на електрификация във Франция, Германия, Италия, Норвегия и Великобритания. Повече от половината (51%) от тях признават, че техните организации нямат достатъчно ресурси, за да изпълнят ангажиментите си за енергиен преход.
„Въпреки че е успокояващо да видим, че близо ¾ от отговорилите дават приоритет на тази нужда, проучването също така установява, че има празнина, която трябва да запълним, за да изпълним обещанието, направено на конференцията за климата COP28 миналата година. Тоест да утроим капацитета за възобновяема енергия до 2030 г. и да удвоим средната годишна норма на енергийна ефективност всяка година до 2030 г.“, каза Адриан Гугисберг, президент на дивизия „Решения за разпределение“ в АББ.
Проучването представя нагласите на 850 лица, вземащи решения за покупка на електрификация, в критичен момент от енергийния преход. Целта му е да очертае нагласите на енергийните дружества и бизнеса относно двигателите и рисковете за енергиен преход, вижданията им за автоматизацията и екологичните технологии и готовността им да приемат разпоредби за намаляване на емисиите на парникови газове.
Без SF6
Докато е изправен пред предизвикателството да ускори енергийния преход, европейският енергиен сектор се подготвя за технологична промяна в разпределителната апаратура за средно напрежение, ключов компонент в разпределението на електрическа енергия. Поради новите разпоредби серният хексафлуорид (SF6), мощен парников газ, който обикновено се използва като изолатор в комутационните уредби, ще бъде постепенно премахнат. Повече от 80% от анкетираните са потвърдили, че биха преминали само към разпределителни уреди без SF6 поради разпоредбите.
Киберсигурност
Проучването потвърждава, че енергийните компании и индустриалните клиенти са изправени пред общи предизвикателства в този преход. А те включват – контролиране на оперативните разходи, управление на инфраструктурни инвестиции, справяне с нуждата от квалифицирана работна сила и внедряване на нови решения като съхранение на енергия. Тъй като дигиталните компоненти и софтуерните решения стават все по-важни за електрическото оборудване, респондентите в проучването са отбелязали също необходимостта от подобряване на мерките за киберсигурност, за да се намалят рисковете.