Експерти от Световната банка в момента изготвят анализ на възможностите за развитие на пристанище Варна.
До края на годината ще се обяви процедура за публично-частно партньорство. Целта е да се привлекат международни фондове и компании, които да осигурят достатъчно инвестиции за модернизацията му, да привлекат нови товародатели и да увеличат обработените стоки на терминалите Варна-Изток и Варна-Запад. Това заяви заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на двустранна среща със заместник министър-председателя и министър на националната икономика на Република Казахстан Серик Жумангарин днес в София.
Гроздан Караджов подчерта, че политиката на правителството е повече икономически дейности и услуги да се извършват от частни компании, а не от държавата. „Целта ни е да привлечем международни инвеститори, които да се включат в предстоящите конкурси за строителство на важни инфраструктурни обекти, за които държавата няма необходимия ресурс в средносрочен план“, посочи Караджов и обясни, че изготвеният анализ от Световната банка ще бъде публично представен, когато е готов през лятото, за да достигне до фондове и компании от цял свят.
„Пример за успешно публично-частно партньорство при оперирането на пристанищни терминали е бургаското пристанище”, каза още вицепремиерът Караджов. Той заяви, че след модернизацията на терминалите Бургас-Изток 2 и Бургас-Запад ръстът на товарите за последните години там е 30%.
Вицепремиерът и министър на националната икономика на Казахстан Серик Жумангарин коментира, че в момента повече от 60 предприятия с български капитал успешно работят в Казахстан. „Инвестициите на България в Казахстан за миналата година са 8 млн. долара, което е с 90% повече в сравнение с 2023“, каза още той. По данни на Националния статистически институт на България, Казахстан заема трето място по внос.