Гражданите и гостите на София ще могат да се возят безплатно на водородния електробус от 19.06 до 21.06 от 12 до 20 часа по маршрута на тролейбусна линия 9.
Автобусът ще премине и през Пазарджик на 21 юни, където ще бъде на разположение на любопитните пред сградата на общината от 12:30 часа. След това роудшоуто ще се отправи към Стара Загора, където гражданите ще имат възможност да се качат на водородната машина на 26.06 по маршрута на автобусна линия номер 20.
Демонстрационният водороден електрически автобус Toyota Caetano и водородна електрическа кола – Hyundai NEXO ще бъдат в София тестово. Организатор на инициативата е Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на енергия (BGH2A) в партньорство с Институтът по електрохимия и енергийни системи (ИЕЕС).
Гражданите ще имат възможност и да тестват първата водородна кола в България, закупена по проект на Центъра за компетентност „Хитмобил“, финансиран от Европейския фонд за регионално развитие за периода 2014 – 2020 г. по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.
„Развитието на водородните технологии в енергетиката ще дадат отговор на предизвикателствата, свързани с климатичните промени. Приложението им ще осигури надеждна, достъпна и чиста енергия в бъдещето“. Това каза министърът на енергетиката Владимир Малинов по време на официалното откриване на събитието “Дни на водородната електромобилност в България”. Той припомни, че българският газопреносен оператор „Булгартрансгаз“ ЕАД работи по няколко различни проекта в сферата на водорода, с които ще се осигурят нови перспективи за българския енергиен сектор. „Булгартрансгаз“, съвместно с оператора на Гърция, разработиха проект за изграждане на инфраструктура за пренос на водород от Гърция към България, който в бъдеще ще се разшири към Румъния. Той е включен в списъка на проектите от общ интерес на ЕК. Разработва се и пилотен проект, който ще се реализира в подземното газово хранилище „Чирен“ и ще позволи използване на зелен водород за собствени нужди.
„Автомобилният транспорт е един от основните замърсители на околната среда, особено в градовете. Затова е необходимо да се търсят повече възможности за насърчаване използването на чисти превозни средства и такива с нулеви емисии, каквито са водородните автобуси, посочи заместник-министърът на транспорта Димитър Недялков. – В бъдеще водородната технология би намерила своето място в системите на градския транспорт. Това ще допринесе значително за ограничаване вредните емисии и замърсяванията от транспорта.“
„София е първият град на Балканите, в който гражданите ще могат да се възползват от тестовия водороден автобус, каза заместник-кметът по направление транспорт и градска мобилност на Столична община Илиян Павлов. – Радвам се, че от нашия град започват „Дните на водородната електромобилност в България“. София е град, който се стреми да развива новите технологии и да бъде иновативен.“
Събитието се организира от Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на енергия (BGH2A), с финансовата подкрепа на Съвместно предприятие „Чист водород“ и по проекти JIVE 1 и 2 за 300 нови автобуса с горивни клетки с нулеви емисии и изграждане на свързваща инфраструктура за зареждане в 6 държави, членки на Европейския съюз.
От ноември 2022 г. до май 2023 г. първото и второто роудшоу посетиха 12 страни от Централна и Източна Европа, където исторически използването на превозни средства, зад-вижвани с водород, в обществения транспорт е значително по-малко, отколкото в Западна Европа. През 2022 г. автобусът Toyota Caetano измина 1 641 км през 5 държави (Словения, Хърватия, Чехия, Словакия и Унгария), а през 2023 г. 1 450 км през четири държави (Полша, Литва, Латвия и Естония). Третото JIVE Hydrogen Bus Roadshow има за цел да представи водородните превозни средства в България, Румъния, Гърция и Босна и Херцеговина.
Събитието “Дни на водородната електромобилност” включва техническа поддръжка с обучение, предоставено на местните шофьори, които управляват водородния автобус Toyota Caetano.