49% от българите подкрепят приемането на новата валута
Европейската комисия публикува т.нар. Доклад за конвергенцията от 2024 г., в който представя оценката си за напредъка, постигнат от държавите членки извън еврозоната по отношение на приемането на еврото.
Докладът обхваща шестте държави членки извън еврозоната, които са правно задължени да въведат еврото: България, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция. Той се базира на критериите за конвергенция, наричани също „критериите от Маастрихт“. Те включват ценова стабилност, стабилни публични финанси, стабилност на обменния курс и конвергенция на дългосрочните лихвени проценти, припомнят от ЕК.
Смесени резултати
В доклада се стига до заключението, че разгледаните държави членки показват смесени резултати по отношение на „номиналното сближаване“. Понастоящем нито една от тях не отговаря на всички критерии за присъединяване към еврозоната. България обаче е единствената държава, която „изпълнява всички критерии без един“ и в която националното законодателство може да се счита за съвместимо с правилата на Икономическия и паричен съюз, подчертават от институцията.
В доклада се стига до заключението, че:
- Швеция изпълнява критерия за ценова стабилност;
- България и Швеция изпълняват критерия за публичните финанси, а Чехия „се очаква да го изпълни“;
- България, Чехия и Швеция изпълняват критерия за дългосрочните лихвени проценти;
- България изпълнява критерия за обменния курс. Нито една от останалите държави членки не е член на валутния механизъм (ERM II), като преди влизане в еврозоната се изисква участие в този механизъм за период от поне две години без значителни отклонения в обменния курс.
49% от българите подкрепят приемането на новата валута
Според последното проучване на Евробарометър 58% от респонденти в шестте държави членки на ЕС извън еврозоната подкрепят въвеждането на еврото. Подкрепата е особено силна в Румъния (77%) и Унгария (76%), следвани от Швеция (55%), Чехия (49%), България (49%) и Полша (47%). Подкрепата се е увеличила най-много в Чехия — с 6 пункта в сравнение с миналата година.
България е страната, в която по-голям дял от гражданите (71%) смятат, че еврото ще бъде въведено до пет години. Макар 64% от българите да са на мнение, че въвеждането на еврото ще доведе до увеличаване на цените, 44% (с 2 пункта повече от преди) мислят, че въвеждането на еврото ще има положителни последици за тяхната страна.
По-голямата част от гражданите (59%) в държавите членки извън еврозоната считат, че общата валута е оказала положително въздействие върху държавите членки, които вече я използват. 53% от анкетираните считат, че въвеждането на еврото би имало положителни последици за тяхната страна и за тях самите (56%).
Проучването на Евробарометър е проведено през май 2024 г. в шестте държави членки извън еврозоната: България, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция.
Припомняме, че всички държави членки, с изключение на Дания, са правно задължени да се присъединят към еврозоната. Тяе изразила желанието си за неучастие с клауза в Договора от Маастрихт.