Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) публикува данни за глобалните пазари на въздушни товари за април 2024 г. Анализът показва силен ръст на търсенето през второто тримесечие (Q2) в сравнение с показателите от 2023 г.
Общото търсене, измерено в товарни тонкилометри (CTK), се е повишило с 11,1% в сравнение с нивата от април 2023 г. (11,6% за международни операции). От IATA подчертават, че това е пети пореден месец на двуцифрен ръст на годишна база.
Данните показват още, че капацитетът, измерен в налични товарни тонкилометри (ACTK), се е увеличил със 7,1% в сравнение с април 2023 г. (10,2% за международни операции).
„Търсенето на товарни превози по въздух бележи солидно увеличение с 11,1% за Q2. Въпреки продължаващата икономическа несигурност изглежда, че пазарите на въздушно карго са стабилни. Перспективите за продължаващо силно търсене са добри“, заяви Уили Уолш, генерален директор на IATA.
От асоциацията обръщат внимание на няколко фактора, довели до днешната картина:
- PMI (Purchasing Managers Index) или Индекс на мениджърски покупки (измерител на очакванията на мениджърите на различни компании за начина, по който икономиката ще се представя в бъдеще) за глобалното производство и новите експортни поръчки са положителни (съответно 51,5 и 50,5%). За първи път от две години насам PMI за експортни поръчки е в зоната на растеж.
- Индустриалното производство се е увеличило с 1,6% през март на годишна база, докато световната трансгранична търговия се е свила с 0,8%.
- Инфлацията остава относително стабилна в САЩ, ЕС и Япония през април с нива съответно от 3,4%, 2,6% и 2,5%. Китай е регистрирал 0,2% увеличение на потребителските цени на годишна база – положителен сигнал на фона на опасенията за икономическо забавяне.
Каква е ситуацията е Европа?
Операторите на въздушно карго в Европа са отчели през април ръст на търсенето с 12,7 пункта на годишна база. Превозите между различните пазари на територията на Стария континент имат ръст от 34,4% в сравнение с април 2023 г. Това представлява най-високото годишно увеличение за десетилетие назад, като ръстът е и с 8,1 процентни пункта повече в сравнение с март 2024 г. Търсенето на товари по въздух между Европа и Близкия Изток за април е нараснал с 30,1% на годишна база, но е спаднал в сравнение с предишния месец на тази година с 8,5%.
Капацитетът за карго превози за Европа се е увеличил с 10,3% на годишна база, отбелязва още IATA.