Кюстендилската търговско-промишлена палата, в партньорство с Клъстер Зелен транспорт, организираха Дискусионен форум на тема „Транспортна свързаност: ключови проекти за устойчиво развитие на Югозападна България“.
Зам.-председателят на КТПП Александър Андонов, отбеляза, че Автомагистрала „Рила“ е дълго отлаган, но стратегически значим проект, чиято реализация ще има дългосрочен положителен ефект върху икономическото, социалното и териториалното развитие на Кюстендилска и съседните области.
„За съжаление, към момента информацията показва, че строителството на автомагистралата няма да започне през 2026 г. В същото време бе отложена и модернизацията на важни жп участъци от Коридор №8 – „София – Перник“ и „Перник – Радомир“, което поставя под въпрос балансираното развитие на транспортната мрежа в региона. Всичко това ни провокира да погледнем с още по-голямо внимание и ангажираност към цялостната картина на транспортната свързаност в региона“, обяви Андонов.
Председателят на комисията по транспорт и съобщения в 51-ото НС Кирил Добрев изтъкна, че без политическа воля, въпросите трудно могат да бъдат решени. „Успях да разговарям тази сутрин с министрите на регионалното развитие и транспорта за коридор №8. Над 4 млрд. лв. са инвестирани в страната ни по този коридор, продължава да се работи по него в рамките на този програмен период. Надявам се икономическия анализ по АМ „Рила“ да приключи до края на месец юни. Имаме и предложение магистрала „Рила“ да бъде със статут от национално значение, чрез което да приоритизираме средства и тя да бъде изградена по-бързо“, заяви той.
По време на форума беше представен проекта за изграждане на Автомагистрала „Рила“. „Инвестицията е на стойност около 1,5 млрд. евро. без ДДС. За целите на проекта бе разработен национален транспортен модел, за да се демонстрира по какъв начин изграждането на магистрала „Рила“ ще повлияе върху трафика. Реализацията на проекта ще въздейства на два европейски коридора, което е от изключителна важност“, обяви Розалина Козлева от „Инфрапроект консулт“.
След презентацията зам.-председателя на Клъстер Зелен транспорт инж. Мартин Янев наблегна на икономическото, социално и стратегическо значение на проекта и точният момент, предполагащ неговата своевременна реализация.
Бяха направени конструктивни предложения и от кмета на Община Кюстендил в посока по-добра и навременна предпроекнта подготовка, за да може въпросните проекти да бъдат остойностени и да залегнат като конкретни параметри в плановете на държавата.
В края на срещата всички участници се обединиха около мнението, че именно сега е моментът да се заложат приоритетните проекти в новия държавен бюджет, както и да се планира с оглед на предстоящия програмен период. Присъстващите народни представители категорично подкрепиха това становище и заявиха своята ангажираност към реализирането му.
След срещата Кюстендилската търговско-промишлена палата, съвместно с Клъстер „Зелен транспорт“, ще подготви писмено становище с основните изводи и резултати. То ще бъде изпратено до всички заинтересовани страни с призив за активно съдействие и подкрепа.